Historie
TEXTOVÉ REPORTÁŽE POSLEDNÍCH PÁR ROČNÍKŮ, VČETNĚ ZIMNÍHO VIRTUÁLNÍHO ZÁVODĚNÍ NA TRASE BESKYD TOUR S APLIKACÍ ROUVY
Poslední etapa na trase Beskyd tour je za námi, dojeli jsme do
cíle na Bílé a potřetí zvítězil Radorehora.
Třetí etapa z Hutiska přes Soláň na Kasárne
je za námi
Druhá etapa je za námi
TOP 5
virtuálního závodu na prvním z pěti segmentů trasy Beskydu na ROUVY
VÁNOČNÍ DÁREK Z BESKYD
Přejeme všem našim věrným jezdcům pěkné vánoce a mnoho kilometrů v sedle v příštím roce.
Těm, kteří jezdí, mají, plánují si pořídit chytrý trenažer,
jsme v létě natočili a ve spolupráci s aplikací
připravili pět segmentů trasy Beskyd tour.
Otevřete si i bez registrace stránku
připomeňte si své letní zážitky z Beskyd, sdílejte se svými spolujezdci, předplaťte si ROUVY.
V lednu a únoru se potkejme na sérii závodů na virtuální trase Beskyd tour o ceny věnované našimi partnery.
Beskyd Tour 2022 je dnes úspěšně za námi.
Ohlédnutí za dnešním povedeným závodem přineseme co nejdříve.
Poslední pozvánka na sobotní závod:
Video Petra Mazura (mtbiker.cz) z loňského ročníku
Beskyd tour 2021 ve znamení generační výměny
Přesně po deseti měsících jsme se poslední červnový víkend opět sešli na Bílé, abychom vzdali hold cyklistice v jejím širokém pojetí, tedy na open závodě Beskyd tour pro všechny bez rozdílu věku, výkonnosti, pohlaví. Stačí jen mít rád silniční cyklistiku a aspoň občas kolo osedlat.
Ve skiareálu Bílá to byla po nuceně mrtvé zimní sezoně se spoustou přírodního sněhu jedna z prvních sportovních akcí s větším množstvím účastníků. Na startu se jich sešlo opět o něco více než loni.
Po čtvrteční bouři bylo nutné aspoň nejhůře zanesená kritická místa uklidit a zajistit bezpečnější průjezd kolem narychlo prořezaných popadaných stromů. Obavy o bezpečnost závodníků však zůstaly. Avšak paradoxně, jak už jsme za léta vypozorovali, když je na trase zjevné objektivní nebezpečí, závodníci jedou rozumněji, a tak letos měl záchranný tým naštěstí málo práce.
Start obou nejdelších tras proběhl za doprovodu dakarského speciálu kategorie kamionů ostravského FeshFesh týmu. Po zahřívacích kopcích na Bílý kříž a Konečnou a dvacetikilometrové přípravě na Slovensku přichází první zkouška 24 procentní Kelčov. Na jeho vrcholu se za povzbuzování početných fanoušků první objevuje Michal Kollert s minimálním náskokem před početným hlavním polem. Vše se opět sjíždí a až pod Pustevny je relativní klid. Prémie na nejvyšším sedle závodu, 1024 metrů vysokých Pustevnách se po spurtu stává kořistí Kollerta, který po sjezdu odbočuje vlevo a po dalších dvaceti sedmi kilometrech protíná jako vítěz cílovou pásku střední trasy na Bílé.
Pro odbočivší vpravo závod pokračuje dalšími šedesáti kilometry. V dalším stoupání, na 800 metrů vysoký Soláň se tvoří čtyřčlenná skupina Andrle, Helcel, Říman a Šíbl. Pokračuje až pod Kasárne, ale na dohled je má stíhající šestičlenná skupina s matadorem Beskydu Petrem Hudečkem. Prémie naznačila stupeň únavy borců a první projíždí mladík Andrle před Helcelem, Šíblem a Římanem. V posledním stoupání na Bumbálku se osamostatňuje dvojice Andrle, Helcel a na Římana se dotahuje Hudeček. Šíbl ze závodu odstupuje, ve spurtu na Bílé vítězí, šestnáct let po svém otci Reném, i David Andrle před Helcelem a třetí místo nakonec před Hudečkem udržel mladý cyklokrosový reprezentant Říman. Po dvaceti devíti minutách protíná cíl vítězka ženské kategorie, Šárka Macháčková. Další dvě místa obsazuji Kateřiny Palová a Hollá Lindnerová.
Beskyd má i nováčkovskou trasu 53 km dlouhou, obsahující ovšem stojku na Kelčovské sedlo. Na ní si vítězství odnesl Petr Herman, vítěz dlouhé trasy před jednadvaceti lety.
27. Beskyd tour nevybočil z pomalu vznikající tradice po přestěhování na Bílou. Skvělá, i když těžká trasa přitahuje stále více hobby cyklistů, má štěstí na počasí a skvělé zázemí poskytnuté obcí a ski areálem. Doufejme, že i nadále budou tyto parametry v plusu a můžeme se těšit na další vydařené ročníky.
Beskyd tour 2020
Už po šestadvacáté se pokusme ohlédnout za právě uplynulým ročníkem Beskyd tour, který se počtvrté startoval v Bílé, malebné vesnici v samém centru Beskyd a zároveň jednom z našich nejlepších lyžařských středisek. Lyže ale nebyly tím správným závodním náčiním pro tento den. Hlavní roli hrály krásné konstrukce z hi-tech kompozitních materiálů spolu s jedním z nejstarších lidských vynálezů, jehož genialita nebyla zatím překonána.
Přestože kvůli jarní pauze jsou letní víkendy přeplněné odloženými akcemi a v nejbližším okolí se konaly další tři akce s podobným účastnickým zájmovým spektrem, sešlo se na startu čtyřistapadesát závodníků, aby se protrápili těžkým horským terénem k zasloužené dávce endorfinů při projetí cílem. Na startu se mez i nimi letos objevilo i několik zajímavých osobností českého sportu a to nejen cyklistiky. Kvůli stopce akcím ze strany IAAF(světová atletická federace) se rozhodl náš nejlepší mílař, Jakub Holuša, zkusit , jak chutná cyklistika a letos se již několikrát postavil na start podobné akce. Po mnoha letech jsme také mohli přivítat trojnásobného mistra republiky Petra Benčíka a už potřetí se na start také postavil olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý. Že na Beskydu už dávno dochází ke střídání generací závodníků dokazuje i účast a velmi slušný konečný výsledek syna vítěze Reného Andrle, Davida.
Ale pojďme konečně závodit. Beskyd je kopec za kopcem, takže zpočátku se letos peloton držel pohromadě, kromě dvojice s Jardou Kulhavým, která ale po přejezdu na slovenskou stranu musela čelit v mírném stoupání podél Kysuce slušnému protivětru a tak pod kelčovskou stojkou už byla téměř dostižena. Dalším významným vrcholem jsou prémiové Pustevny, kterými s mírným náskokem projel první Jan Zatloukal, závodník střední trasy. Kulhavý po ztrátě bidonu doplňoval na občerstvovačce tekutiny se tříminutovou ztrátou. Po sjezdu z Pusteven a hlavně v táhlém stoupání přes Bečvy ji však smazal a v cíli se již potřetí objevil jako první před Slovákem Adamem Peciarem a Polákem Tomaszem Drozdzem. Mezi ženami si prvenství odnesla Anna Rinaglová, která v předchozích letech dominovala dlouhé trase. Na ní se začalo pořádně závodit až po přejezdu Soláňe. Při průjezdu Karlovicemi se ze sedmičlenné čelní skupiny odpoutali dvojnásobný vítěz Beskydu Tomáš Čer a Petr Hudeček a pod nástupem na druhou horskou prémii na Kasárni si vytvořili asi pětisetmetrový náskok, který ale ve stoupání postupně ztratili a prémii získal Petr Swaczyna, rovněž jeden z historických vítězů závodu. Sjezdem do Makova se skupinka zase dala dohromady, ale čekala ji ještě Bumbálka a pak dvanáct kilometrů sjezdu do cíle. Tam přijela s několikavteřinovým náskokem trojice Čer, Swaczyna, Brachaczek a ještě před cílovou rovinkou si prvenství pro sebe dobyl Tomáš Čer a ve spurtu zbylé dvojice zvítězil Petr Swaczyna. Kategorii žen letos vyhrála Šárka Macháčková před Barborou Dvořákovou a Kateřinou Hollou .
Snad lze na závěr letošní ročník uzavřít tvrzením, že udělali dobře ti, kteří nepodlehli tlaku předpovědi nepříznivého počasí, a postavili se na start, protože, jak jsme předpokládali a avizovali , celý den ani nekáplo a dokonce většinu dne svítilo slunce. Věřme, že slunce bude nad Beskydem svítit i nadále a budeme se i další roky setkávat na Bíle, ale už opět v původním červnovém termínu.
Jaký byl 25. ročník?
25. ročník Beskyd tour se poslední červnovou sobotu odehrál do třetice na Bílé a potvrdil skvělou volbu již pátého centra ve dlouhé historii závodu. Od výborné geografické polohy vzhledem k vedení trasy přes minimálně omezený prostor startu a cíle, po to hlavní a tím je vstřícný postoj k samotné akci ze strany obce BÍLÁ, lyžařského střediska SKI BÍLÁ a společnosti NA BÍLÉ | BESKYDY.
Ale vraťme se ke sportovní stránce akce. Vzhledem k souběhu s probíhajícím MČR bylo jasné, že se na startu neobjeví mnoho výkonnostních silničářů a Beskyd tour se opět stane hobby závodem cyklistických amatérů. V nedalekém Holešově se tentýž den jel další kultovní závod, stejně starý MTB maraton Drásal. Přesto se ráno mohli závodníci na start postavit vedle cyklisty par excelence, olympijského vítěze Jaroslava Kulhavého, který přijel na Bílou si již podruhé užít 121 kilometrovou trasu.
Početný balík téměř čtyř stovek cyklistů vyrazil o půl desáté za burácení motorů zaváděcí Tatry dakarského Fesh Fesh týmu a obdivuhodné ukázky jezdeckého umění Karla Tomance na vysokém historickém kole. Zhruba po hodině dojel ke kultovnímu kopci na Kelčovské sedlo, který dostal nový asfalt, díky čemuž tam ubylo pěšáků a stejně jako před dvěma lety se zde odehrál nástup Kulhavého, který pak již jel svůj sólo závod. Po dalších čtyřech desítkách kilometreů, na horské prémii na Pustevnách měl téměř tříminutový náskok, který si udržel až do cíle před Michalem Kollertem a Martinem Helcelem.
Závodníci dlouhé trasy byli ovšem v tuto chvíle jen něco za polovinou své porce kilometrů a pod Soláněm se zformovala šestice jezdců Bartolomiej Czyz, Michal Satke, Tomáš Čer, Michal Smolka, Jonáš Vojtěch a Michal Malík. Stoupání na Kasárne začalo šestici pomalu nahlodávat a na vrchol si pro prémii první dojel Vojtěch, ve sjezdu počkal na svého týmového kolegu a Bumbálku už zdolali s náskokem několika desítek vteřin na zbytek šestky. Takto to již vydrželo až do cíle , kde se tentokrát nekonal spurt , ale projeli oba ruku v ruce cílovou páskou, nicméně časomíra je neúprosná a určila vítězem Michala Malíka.
Přestože je Beskyd tour velmi těžkým závodem, nenechají si jej ujít ani ženy. Na 121 km si o prvenství s převahou řekla Anna Bohatá a v kategorii nad 40 let Vyhrála Jaroslava Křížková. Na dlouhé trase vyhrála Monika Kadlecová mladší kategorii a Kateřina Hollá kategorii nad 40 let.
Všem účastníkům přejeme skvělé pokračování sezony a za rok se těšíme na shledání na startu opět na Bílé.
Beskyd tour 2019
Letošní ročník nejstaršího cyklomaratonu, založeného v roce 1994, se ponese duchu čtvrtstoletého jubilea. Jak bývalo v počátcích těchto akcí u nás zvykem, obdrží každý účastník v rámci standardního startovného hodnotný dárek . Letos je to již delší dobu propagovaný dres, který již má za sebou ostré testování a sklízí jen pochvalu.
Pravidelní účastníci vědí, že se před třemi lety zásadně proměnila podoba závodu v souvislosti s přestěhováním do ski resortu Bílá v Beskydech, kde jednak našel kvalitní zázemí, ale hlavně se podařilo vytyčit kompaktní, ryze horskou trasu závodu, kdy celá 163 km dlouhá trasa projíždí jen dvanácti obcemi, vyhýbá se frekventovaným úsekům a přitom nevynechá tradiční beskydské vrcholy předchozích ročníků.
Díky kolidujícímu termínu mistrovských závodů na silnici se letos Beskyd tour stane doménou amatérské a hlavně hobby cyklistiky. Pro Vás, kteří sbíráte body do Road Cupu, tak skýtá díky předpokládané nižší účasti elitních jezdců naděje na zisk větší porce bodů.
Beskyd tour 2018, jaký byl?
Studený. Větrný. Takhle jednoduše by se dal zhodnotit z pohledu nezúčastněného diváka. Pohled tří stovek závodníků, kteří zdolali jeho tři trasy je obohacen o zážitky ze závodu, na kterých se přírodní podmínky podílejí jen zčásti.
Na startu se kromě hobíků, pro které je akce primárně pořádána, sešlo i pár zajímavých osobností, které si již v minulosti závod oblíbily. Svého sedmnáctiletého syna přijel na dlouhou trasu vyvětrat bývalý profesionál René Andrle, v současnosti sportovní ředitel Israel Cycling Academy, vítěz Beskydu 2005, vedle něj se na start postavil Tomáš Bucháček, současný elitní jezdec a i několik vítězů minulých ročníků, jako Lukášové Konečný a Heinrich, Petr Swaczyna i Tomáš Čer.
Trasa byla letos z objektivních důvodů pozměněna a nabídla místo okružní silnice podél přehrady nový výjezd na Smrček, který se svou strmostí stal reminiscencí dávné Všeminy. Jeho stoupání sice ne každému "chutnalo", ale situování do první poloviny závodu ještě neskýtalo naději na rozhodující akci. Čelo závodu se v něm natáhlo, jeden z aspirantů na přední umístění, Dominik Buksa, si kopec příliš neužíval, ale již na dalším vrcholu, prémiových Pustevnách, kde bylo jen 6 stupňů nad nulou, byl již opět v čelní skupině, před kterou jel se solidním náskokem Michal Kollert, pozdější vítěz trasy 121 km. Soláň přejela zhruba desetičlenná první skupina celkem v klidu, ale ve stoupání na Kasárne se začalo závodit a na vrchol již dojelo pohromadě jen pět cyklistů v čele s Tomášem Bucháčkem. Spolu se Swaczynou, Jonášem, Hamplem a Buksou pak zdolali poslední vrchol, Bumbálku, a posledních 15 km sjezdu k cíli již nemohlo skupinu rozdělit, a tak jsme se mohli těšit na cílový spurt, který opravdu stál za to a vítězně z něj vyšel univerzál Dominik Buksa, který si tak letos přidal k několika MTB vítězstvím i to silniční.
Do příštího ročníku je přesně rok, ale již dnes víme, že v září dostane nový povrch silnice do Kelčovského sedla, takže by byla škoda se již dnes netěšit na jubilejní 25. ročník Beskyd tour, ve kterém chystáme pro účastníky i příjemná překvapení, nejen dřinu a pot.
Startovní listina předem přihlášených závodníků, uzavřená 28. 6.
Povolenky
Úpravy a změny trasy 2018
1. kvůli pokračujícím a rozšiřujícím se pracím na sanaci svahu Lysé Hory nad přehradou Šance, musíme letos vést trasu po levém břehu přehrady po hlavní silnici. Odpadne tím pár kilometrů a menší kopec na Jamník. Abychom to kompenzovali, na Smrček pojedeme jinou cestou, přes Čeladnou.
2. na dlouhé trase je ve sjezdu ze Soláně několik semaforů za sebou na úseku dvou kilometrů. Budeme tam ve spolupráci s bezpečnostními složkami průjezd regulovat a v tomto úseku bude nutno jet s mimořádnou opatrností a na chvíli zapomenout na závodění. Úsek končí strženým mostem s objezdem po náhradním mostě.
3. stále ještě není jasný průjezd po lesních asfaltkách kolem Černé Ostravice ihned po startu. Kvůli výskytu tetřeva hlušce, zvlášť chráněného živočicha podle paragrafu 50 zák 114/1992, může být průjezd pelotonu považován za jeho rušení. O stavu jednání a následného vedení trasy budeme zde informovat.
Termín Beskydu 2018
Termín Beskyd tour 2018 je poprvé v historii v červnu a to 30. 6. Nezapomeňte si zapsat do diáře.
Ohlasy letošního Beskydu
Komplexní pohled na 163 km z webu mtbiker.sk
Reportáž silničářského nováčka Ondry z Bikesportservisteam
Několik dojmů a reportáží tradičních účastníků, Vinohradských šlapek
Reportáž BH Racing Team, jak slabá baterie pokazí závod.
První fotky a videa z trasy Beskydu 2017 (více videí na YouTube kanálu)
Přes 200 krásných fotek od jiřího70 na Rajčeti
Pořadatelské fotky ze startu, Kelčova, Pusteven, Kasární, cíle a vyhlášení
Jaroslav Kulhavý vyjíždí 22% Kelčovské sedlo.
Pěkné a zajímavé video z dlouhé trasy z řídítek Pavla Hampla z Vinohradských šlapek, včetně sklonu, rychlosti, tepu, frekvence a výkonu.
Video OndřejeK ze startu, průjezdu Bílou a cíle všech tras.
Album fotek Vinohradských šlapek